Angielski online: wady oraz zalety tej metody nauki języka obcego

Dobry kurs języka angielskiego lub korepetycje to w dzisiejszych właściwie konieczność. Angielski jest bez żadnych wątpliwości najważniejszym językiem na świecie. Co prawda, pod względem liczby natywnych użytkowników angielski ustępuje chociażby hiszpańskiemu. Jednak nie od dzisiaj mówi się, że mowa Szekspira to współczesna lingua franca.

Dynamiczny rozwój technologii internetowych sprawił, że osoby zainteresowane nauką języka mają obecnie do dyspozycji również takie możliwości, jak angielski online. Czy jednak warto uczyć się języka angielskiego online czy też może lepszą opcją okaże się tradycyjny, stacjonarny kurs angielskiego? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Angielski online: najważniejsze zalety

1. Oszczędność czasu oraz wygoda

Powszechnie wiadomo, że stacjonarny kurs angielskiego bywa czasochłonny. Zwłaszcza w realiach największych miast dojazd do korepetytora lub szkoły językowej nierzadko zajmuje więcej czasu, niż same lekcje angielskiego. Jak natomiast przedstawia się ta kwestia jeżeli chodzi o angielski online? W tym wypadku do nauki potrzebujemy jedynie naszego komputera. 

Co również bardzo ważne, język angielski online co do zasady oferuje znacznie większą elastyczność w zakresie wyboru godzin nauki. Lektorzy oferujący naukę angielskiego online często pracują nawet do 23. Oznacza to, że na dobrą sprawę osoba ucząca się może odbywać zajęcia np. po pracy. Sporo jest również nauczycieli angielskiego online, którzy pracują w weekendy, co rzecz jasna także stwarza ciekawe możliwości.

2. Oszczędność pieniędzy

Kolejna istotna kwestia to oczywiście fakt, ze język angielski online będzie wiązać się z wyraźnie mniejszymi kosztami, niż nauka stacjonarna. Należy jednak spojrzeć na ten fakt w nieco szerszej perspektywie. Korzystając z nauki języka angielskiego online pozostanie nam po prostu więcej pieniędzy na zainwestowanie w inne, komplementarne względem korepetycji metody nauki. Mogą to być na przykład dobre podręczniki do nauki słownictwa i gramatyki, literatura w języku angielskim a także gotowe kursy angielskiego on-line. Ze względu zaś na wymienioną już wcześniej oszczędność czasu łatwiej będzie nam znaleźć wolny moment na dodatkowe osłuchiwanie się z językiem, poznawanie jego gramatyki i słownictwa.

3. Szeroki wybór lektorów

Korzystając angielskiego online do wyboru będziemy mieli wręcz setki różnych lektorów. W tym względzie nie jesteśmy bowiem w żaden sposób ograniczeni geografią. Co to oznacza? Załóżmy, że marzy się nam np. charakterystyczny, twardy akcent z Bostonu. W tym wypadku wystarczy poszukać lektora udzielającego lekcji języka angielskiego online, który pochodzi właśnie z tego miasta USA.

Co również ważne, dostęp do wielu lektorów w połączeniu z oszczędnością pieniędzy pozwoli nam swobodne testowanie różnych nauczycieli, co okazuje się dobrą opcją zwłaszcza w przypadku nauki na bardziej zaawansowanych poziomach C1-C2. 

Czy angielski online ma wady?

Na to pytanie należy odpowiedzieć w sposób twierdzący. Jednocześnie jednak zaznaczając, że jest to kwestia wysoce indywidualna, ponieważ jedynie w przypadku niektórych osób kurs angielskiego drogą online okazuje się metodą nie do końca komfortową. W czym rzecz? Jak wiadomo, ucząc się angielskiego on-line nie mamy bezpośredniej styczności z lektorem. W pewien sposób będzie to więc oznaczać ograniczoną interakcję. 

Kolejny możliwy problem to oczywiście trudności techniczne, które niekiedy występują przy nauce angielskiego online. Jeżeli dysponujemy słabym komputerem i/lub wolnym internetem, ćwiczenia angielskiego online mogą okazać się nieco utrudnione. 

Czy nauka angielskiego online wystarczy, aby dobrze opanować ten język?

To kolejna kwestia, która domaga się bardziej szczegółowego potraktowania. Wszystko bowiem zależy od tego, jakie konkretnie wymagania stawiamy przed nauką angielskiego online oraz co oznacza dla nas „dobra znajomość języka”. Praktyka dowodzi, że korzystając z kursów angielskiego online jak najbardziej można osiągnąć poziom C1 a czasami nawet C2.

Schody zaczynają się jednak wówczas, kiedy interesuje nas naprawdę biegła znajomość języka. Jeżeli chcemy operować angielskim na poziomie piśmiennictwa eseistycznego lub zależy nam na zawodzie tłumacza, z ogromną dozą pewności nauka angielskiego on-line nie będzie metodą wystarczającą. 

Nie oznacza to jednak, że angielski online jest metodą mniej efektywną, niż np. szkoła językowa. Po prostu, naprawdę biegłej znajomości języka obcego nabywa się raczej w trakcie studiów filologicznych, nie zaś poprzez korzystanie z komercyjnych postaci nauki angielskiego.

0 Komentarze

Napisz komentarz

Tówj adres e-mail nie będzie widoczny